E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gradu-éier-en stufenweise steigern (D)graduer (F)
Stammformen gradu-éier-engradu-éier-tgradu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgradu-éier-en
dugradu-éier-s
hien/si,hatt/etgradu-éier-t
mirgradu-éier-en
dirgradu-éier-t
sigradu-éier-en
Passé composé
echhugradu-éier-t
duhuesgradu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetgradu-éier-t
mirhugradu-éier-t
dirhuttgradu-éier-t
sihugradu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatgradu-éier-t
duhasgradu-éier-t
hien/si,hatt/ethatgradu-éier-t
mirhategradu-éier-t
dirhatgradu-éier-t
sihategradu-éier-t
Futur I
echwäert gradu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gradu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgradu-éier-en
dugéifsgradu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifgradu-éier-en
mirgéifegradu-éier-en
dirgéiftgradu-éier-en
sigéifegradu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättgradu-éier-t
duhässgradu-éier-t
hien/si,hatt/ethättgradu-éier-t
mirhättegradu-éier-t
dirhättgradu-éier-t
sihättegradu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergradu-éier!
Plurielgradu-éier-t!
gradu-éier-t
gradu-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigradu-éier-t
dugëssgradu-éier-t
hie/si,hatt/etgëttgradu-éier-t
mirgigradu-éier-t
dirgittgradu-éier-t
sigigradu-éier-t
Passé composé
echsigradu-éier-t ginn
dubassgradu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassgradu-éier-t ginn
mirsigradu-éier-t ginn
dirsiddgradu-éier-t ginn
sisigradu-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwargradu-éier-t ginn
duwaarsgradu-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwargradu-éier-t ginn
mirwaregradu-éier-t ginn
dirwaartgradu-éier-t ginn
siwaregradu-éier-t ginn
Futur I
echwäert gradu-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gradu-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gradu-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gradu-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gradu-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles