E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwergräifen übergreifen (D)empiéter, déborder (F)
Stammformen iwwergräifeniwwergräiftiwwergraff
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwergräifen
duiwwergräifs
hien/si,hatt/etiwwergräift
miriwwergräifen
diriwwergräift
siiwwergräifen
Passé composé
echhunniwwergraff
duhuesiwwergraff
hien/si,hatt/ethuetiwwergraff
mirhunniwwergraff
dirhuttiwwergraff
sihunniwwergraff
Plus-que-parfait
echhatiwwergraff
duhasiwwergraff
hien/si,hatt/ethatiwwergraff
mirhateniwwergraff
dirhatiwwergraff
sihateniwwergraff
Futur I
echwäert iwwergräifen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergraff hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwergräifen
dugéifsiwwergräifen
hien/si,hatt/etgéifiwwergräifen
mirgéifeniwwergräifen
dirgéiftiwwergräifen
sigéifeniwwergräifen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwergraff
duhässiwwergraff
hien/si,hatt/ethättiwwergraff
mirhätteniwwergraff
dirhättiwwergraff
sihätteniwwergraff
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwergräif!
Plurieliwwergräift!
iwwergraff
iwwergräifen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abegräifen agräifenbegräifendernieftgräifenduerchgräifenëmgräifenerausgräifenergräifengräifenopgräifenugräifenvergräifenvirgräifenzeréckgräifenzougräifen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles