E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
granuléieren körnen (D)granuler (F)
Stammformen granuléierengranuléiertgranuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgranuléieren
dugranuléiers
hien/si,hatt/etgranuléiert
mirgranuléieren
dirgranuléiert
sigranuléieren
Passé composé
echhugranuléiert
duhuesgranuléiert
hien/si,hatt/ethuetgranuléiert
mirhugranuléiert
dirhuttgranuléiert
sihugranuléiert
Plus-que-parfait
echhatgranuléiert
duhasgranuléiert
hien/si,hatt/ethatgranuléiert
mirhategranuléiert
dirhatgranuléiert
sihategranuléiert
Futur I
echwäert granuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert granuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgranuléieren
dugéifsgranuléieren
hien/si,hatt/etgéifgranuléieren
mirgéifegranuléieren
dirgéiftgranuléieren
sigéifegranuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättgranuléiert
duhässgranuléiert
hien/si,hatt/ethättgranuléiert
mirhättegranuléiert
dirhättgranuléiert
sihättegranuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergranuléier!
Plurielgranuléiert!
granuléiert
granuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigranuléiert
dugëssgranuléiert
hie/si,hatt/etgëttgranuléiert
mirgigranuléiert
dirgittgranuléiert
sigigranuléiert
Passé composé
echsigranuléiert ginn
dubassgranuléiert ginn
hien/si,hatt/etassgranuléiert ginn
mirsigranuléiert ginn
dirsiddgranuléiert ginn
sisigranuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwargranuléiert ginn
duwaarsgranuléiert ginn
hien/si,hatt/etwargranuléiert ginn
mirwaregranuléiert ginn
dirwaartgranuléiert ginn
siwaregranuléiert ginn
Futur I
echwäert granuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert granuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif granuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif granuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier granuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles