E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gratinéieren überbacken (D)gratiner (F)
Stammformen gratinéierengratinéiertgratinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgratinéieren
dugratinéiers
hien/si,hatt/etgratinéiert
mirgratinéieren
dirgratinéiert
sigratinéieren
Passé composé
echhugratinéiert
duhuesgratinéiert
hien/si,hatt/ethuetgratinéiert
mirhugratinéiert
dirhuttgratinéiert
sihugratinéiert
Plus-que-parfait
echhatgratinéiert
duhasgratinéiert
hien/si,hatt/ethatgratinéiert
mirhategratinéiert
dirhatgratinéiert
sihategratinéiert
Futur I
echwäert gratinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gratinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgratinéieren
dugéifsgratinéieren
hien/si,hatt/etgéifgratinéieren
mirgéifegratinéieren
dirgéiftgratinéieren
sigéifegratinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgratinéiert
duhässgratinéiert
hien/si,hatt/ethättgratinéiert
mirhättegratinéiert
dirhättgratinéiert
sihättegratinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergratinéier!
Plurielgratinéiert!
gratinéiert
gratinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigratinéiert
dugëssgratinéiert
hie/si,hatt/etgëttgratinéiert
mirgigratinéiert
dirgittgratinéiert
sigigratinéiert
Passé composé
echsigratinéiert ginn
dubassgratinéiert ginn
hien/si,hatt/etassgratinéiert ginn
mirsigratinéiert ginn
dirsiddgratinéiert ginn
sisigratinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargratinéiert ginn
duwaarsgratinéiert ginn
hien/si,hatt/etwargratinéiert ginn
mirwaregratinéiert ginn
dirwaartgratinéiert ginn
siwaregratinéiert ginn
Futur I
echwäert gratinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gratinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gratinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gratinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gratinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles