E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gravéieren gravieren (D)graver (F)
Stammformen gravéierengravéiertgravéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgravéieren
dugravéiers
hien/si,hatt/etgravéiert
mirgravéieren
dirgravéiert
sigravéieren
Passé composé
echhugravéiert
duhuesgravéiert
hien/si,hatt/ethuetgravéiert
mirhugravéiert
dirhuttgravéiert
sihugravéiert
Plus-que-parfait
echhatgravéiert
duhasgravéiert
hien/si,hatt/ethatgravéiert
mirhategravéiert
dirhatgravéiert
sihategravéiert
Futur I
echwäert gravéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gravéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgravéieren
dugéifsgravéieren
hien/si,hatt/etgéifgravéieren
mirgéifegravéieren
dirgéiftgravéieren
sigéifegravéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgravéiert
duhässgravéiert
hien/si,hatt/ethättgravéiert
mirhättegravéiert
dirhättgravéiert
sihättegravéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergravéier!
Plurielgravéiert!
gravéiert
gravéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigravéiert
dugëssgravéiert
hie/si,hatt/etgëttgravéiert
mirgigravéiert
dirgittgravéiert
sigigravéiert
Passé composé
echsigravéiert ginn
dubassgravéiert ginn
hien/si,hatt/etassgravéiert ginn
mirsigravéiert ginn
dirsiddgravéiert ginn
sisigravéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargravéiert ginn
duwaarsgravéiert ginn
hien/si,hatt/etwargravéiert ginn
mirwaregravéiert ginn
dirwaartgravéiert ginn
siwaregravéiert ginn
Futur I
echwäert gravéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gravéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gravéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gravéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gravéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agravéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles