E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausgreewen aussieden (D)
Stammformen ausgreewengreeft ausausgegreeft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgreewen aus
dugreefs aus
hien/si,hatt/etgreeft aus
mirgreewen aus
dirgreeft aus
sigreewen aus
Pass compos
echhunnausgegreeft
duhuesausgegreeft
hien/si,hatt/ethuetausgegreeft
mirhunnausgegreeft
dirhuttausgegreeft
sihunnausgegreeft
Plus-que-parfait
echhatausgegreeft
duhasausgegreeft
hien/si,hatt/ethatausgegreeft
mirhatenausgegreeft
dirhatausgegreeft
sihatenausgegreeft
Futur I
echwäert ausgreewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgegreeft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausgreewen
dugéifsausgreewen
hien/si,hatt/etgéifausgreewen
mirgéifenausgreewen
dirgéiftausgreewen
sigéifenausgreewen
Conditionnel Pass compos
echhttausgegreeft
duhssausgegreeft
hien/si,hatt/ethttausgegreeft
mirhttenausgegreeft
dirhttausgegreeft
sihttenausgegreeft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergreef aus!
Plurielgreeft aus!
ausgegreeft
ausgreewen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgegreeft
dugëssausgegreeft
hie/si,hatt/etgëttausgegreeft
mirginnausgegreeft
dirgittausgegreeft
siginnausgegreeft
Pass compos
echsinnausgegreeft ginn
dubassausgegreeft ginn
hien/si,hatt/etassausgegreeft ginn
mirsinnausgegreeft ginn
dirsiddausgegreeft ginn
sisinnausgegreeft ginn
Plus-que-parfait
echwarausgegreeft ginn
duwaarsausgegreeft ginn
hien/si,hatt/etwarausgegreeft ginn
mirwarenausgegreeft ginn
dirwaartausgegreeft ginn
siwarenausgegreeft ginn
Futur I
echwäert ausgegreeft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgegreeft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgegreeft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgegreeft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgegreeft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles