E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausgreew-en aussieden (D)
Stammformen ausgreew-engreef-t ausausge-greef-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgreew-en aus
dugreef-s aus
hien/si,hatt/etgreef-t aus
mirgreew-en aus
dirgreef-t aus
sigreew-en aus
Pass compos
echhunnausge-greef-t
duhuesausge-greef-t
hien/si,hatt/ethuetausge-greef-t
mirhunnausge-greef-t
dirhuttausge-greef-t
sihunnausge-greef-t
Plus-que-parfait
echhatausge-greef-t
duhasausge-greef-t
hien/si,hatt/ethatausge-greef-t
mirhatenausge-greef-t
dirhatausge-greef-t
sihatenausge-greef-t
Futur I
echwäert ausgreew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-greef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausgreew-en
dugéifsausgreew-en
hien/si,hatt/etgéifausgreew-en
mirgéifenausgreew-en
dirgéiftausgreew-en
sigéifenausgreew-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-greef-t
duhssausge-greef-t
hien/si,hatt/ethttausge-greef-t
mirhttenausge-greef-t
dirhttausge-greef-t
sihttenausge-greef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergreef aus!
Plurielgreef-t aus!
ausge-greef-t
ausgreew-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-greef-t
dugëssausge-greef-t
hie/si,hatt/etgëttausge-greef-t
mirginnausge-greef-t
dirgittausge-greef-t
siginnausge-greef-t
Pass compos
echsinnausge-greef-t ginn
dubassausge-greef-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-greef-t ginn
mirsinnausge-greef-t ginn
dirsiddausge-greef-t ginn
sisinnausge-greef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-greef-t ginn
duwaarsausge-greef-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-greef-t ginn
mirwarenausge-greef-t ginn
dirwaartausge-greef-t ginn
siwarenausge-greef-t ginn
Futur I
echwäert ausge-greef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-greef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-greef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-greef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-greef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles