E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verballer-en verballern (D)tirer ct (F)
Stammformen verballer-enverballer-tverballer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverballer-en
duverballer-s
hien/si,hatt/etverballer-t
mirverballer-en
dirverballer-t
siverballer-en
Pass compos
echhuverballer-t
duhuesverballer-t
hien/si,hatt/ethuetverballer-t
mirhuverballer-t
dirhuttverballer-t
sihuverballer-t
Plus-que-parfait
echhatverballer-t
duhasverballer-t
hien/si,hatt/ethatverballer-t
mirhateverballer-t
dirhatverballer-t
sihateverballer-t
Futur I
echwäert verballer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verballer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverballer-en
dugéifsverballer-en
hien/si,hatt/etgéifverballer-en
mirgéifeverballer-en
dirgéiftverballer-en
sigéifeverballer-en
Conditionnel Pass compos
echhttverballer-t
duhssverballer-t
hien/si,hatt/ethttverballer-t
mirhätteverballer-t
dirhttverballer-t
sihätteverballer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverballer!
Plurielverballer-t!
verballer-t
verballer-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverballer-t
dugëssverballer-t
hie/si,hatt/etgëttverballer-t
mirgiverballer-t
dirgittverballer-t
sigiverballer-t
Pass compos
echsiverballer-t ginn
dubassverballer-t ginn
hien/si,hatt/etassverballer-t ginn
mirsiverballer-t ginn
dirsiddverballer-t ginn
sisiverballer-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverballer-t ginn
duwaarsverballer-t ginn
hien/si,hatt/etwarverballer-t ginn
mirwareverballer-t ginn
dirwaartverballer-t ginn
siwareverballer-t ginn
Futur I
echwäert verballer-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verballer-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verballer-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verballer-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verballer-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
baller-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles