E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
begréissen begrüssen (D)saluer (F)
Stammformen begréissenbegréisstbegréisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbegréissen
dubegréiss
hien/si,hatt/etbegréisst
mirbegréissen
dirbegréisst
sibegréissen
Passé composé
echhubegréisst
duhuesbegréisst
hien/si,hatt/ethuetbegréisst
mirhubegréisst
dirhuttbegréisst
sihubegréisst
Plus-que-parfait
echhatbegréisst
duhasbegréisst
hien/si,hatt/ethatbegréisst
mirhatebegréisst
dirhatbegréisst
sihatebegréisst
Futur I
echwäert begréissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begréisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegréissen
dugéifsbegréissen
hien/si,hatt/etgéifbegréissen
mirgéifebegréissen
dirgéiftbegréissen
sigéifebegréissen
Conditionnel Passé composé
echhättbegréisst
duhässbegréisst
hien/si,hatt/ethättbegréisst
mirhättebegréisst
dirhättbegréisst
sihättebegréisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegréiss!
Plurielbegréisst!
begréisst
begréissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibegréisst
dugëssbegréisst
hie/si,hatt/etgëttbegréisst
mirgibegréisst
dirgittbegréisst
sigibegréisst
Passé composé
echsibegréisst ginn
dubassbegréisst ginn
hien/si,hatt/etassbegréisst ginn
mirsibegréisst ginn
dirsiddbegréisst ginn
sisibegréisst ginn
Plus-que-parfait
echwarbegréisst ginn
duwaarsbegréisst ginn
hien/si,hatt/etwarbegréisst ginn
mirwarebegréisst ginn
dirwaartbegréisst ginn
siwarebegréisst ginn
Futur I
echwäert begréisst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begréisst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif begréisst
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif begréisst ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier begréisst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gréissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles