E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vergréisseren vergrößern (D)agrandir (F)
Stammformen vergréisserenvergréissertvergréissert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvergréisseren
duvergréissers
hien/si,hatt/etvergréissert
mirvergréisseren
dirvergréissert
sivergréisseren
Passé composé
echhuvergréissert
duhuesvergréissert
hien/si,hatt/ethuetvergréissert
mirhuvergréissert
dirhuttvergréissert
sihuvergréissert
Plus-que-parfait
echhatvergréissert
duhasvergréissert
hien/si,hatt/ethatvergréissert
mirhatevergréissert
dirhatvergréissert
sihatevergréissert
Futur I
echwäert vergréisseren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergréissert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergréisseren
dugéifsvergréisseren
hien/si,hatt/etgéifvergréisseren
mirgéifevergréisseren
dirgéiftvergréisseren
sigéifevergréisseren
Conditionnel Passé composé
echhättvergréissert
duhässvergréissert
hien/si,hatt/ethättvergréissert
mirhättevergréissert
dirhättvergréissert
sihättevergréissert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergréisser!
Plurielvergréissert!
vergréissert
vergréisseren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivergréissert
dugëssvergréissert
hie/si,hatt/etgëttvergréissert
mirgivergréissert
dirgittvergréissert
sigivergréissert
Passé composé
echsivergréissert ginn
dubassvergréissert ginn
hien/si,hatt/etassvergréissert ginn
mirsivergréissert ginn
dirsiddvergréissert ginn
sisivergréissert ginn
Plus-que-parfait
echwarvergréissert ginn
duwaarsvergréissert ginn
hien/si,hatt/etwarvergréissert ginn
mirwarevergréissert ginn
dirwaartvergréissert ginn
siwarevergréissert ginn
Futur I
echwäert vergréissert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergréissert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vergréissert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vergréissert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vergréissert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles