E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
begrŽnnen begrŁnden (D)jusitifier (F)
Stammformen begrŽnnenbegrŽnntbegrŽnnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echbegrŽnnen
dubegrŽnns
hien/si,hatt/etbegrŽnnt
mirbegrŽnnen
dirbegrŽnnt
sibegrŽnnen
Passť composť
echhubegrŽnnt
duhuesbegrŽnnt
hien/si,hatt/ethuetbegrŽnnt
mirhubegrŽnnt
dirhuttbegrŽnnt
sihubegrŽnnt
Plus-que-parfait
echhatbegrŽnnt
duhasbegrŽnnt
hien/si,hatt/ethatbegrŽnnt
mirhatebegrŽnnt
dirhatbegrŽnnt
sihatebegrŽnnt
Futur I
echwäert begrŽnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begrŽnnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegrŽnnen
dugéifsbegrŽnnen
hien/si,hatt/etgéifbegrŽnnen
mirgéifebegrŽnnen
dirgéiftbegrŽnnen
sigéifebegrŽnnen
Conditionnel Passť composť
echhšttbegrŽnnt
duhšssbegrŽnnt
hien/si,hatt/ethšttbegrŽnnt
mirhättebegrŽnnt
dirhšttbegrŽnnt
sihättebegrŽnnt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierbegrŽnn!
PlurielbegrŽnnt!
begrŽnnt
begrŽnnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgibegrŽnnt
dugëssbegrŽnnt
hie/si,hatt/etgëttbegrŽnnt
mirgibegrŽnnt
dirgittbegrŽnnt
sigibegrŽnnt
Passť composť
echsibegrŽnnt ginn
dubassbegrŽnnt ginn
hien/si,hatt/etassbegrŽnnt ginn
mirsibegrŽnnt ginn
dirsiddbegrŽnnt ginn
sisibegrŽnnt ginn
Plus-que-parfait
echwarbegrŽnnt ginn
duwaarsbegrŽnnt ginn
hien/si,hatt/etwarbegrŽnnt ginn
mirwarebegrŽnnt ginn
dirwaartbegrŽnnt ginn
siwarebegrŽnnt ginn
Futur I
echwäert begrŽnnt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begrŽnnt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif begrŽnnt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif begrŽnnt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier begrŽnnt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ergrŽnnengrŽnnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles