E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ergrŽnnen ergrŁnden (D) – approfondir, rechercher (F)
Stammformen ergrŽnnenergrŽnntergrŽnnt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echergrŽnnen
duergrŽnns
hien/si,hatt/etergrŽnnt
mirergrŽnnen
dirergrŽnnt
siergrŽnnen
Passť composť
echhunnergrŽnnt
duhuesergrŽnnt
hien/si,hatt/ethuetergrŽnnt
mirhunnergrŽnnt
dirhuttergrŽnnt
sihunnergrŽnnt
Plus-que-parfait
echhatergrŽnnt
duhasergrŽnnt
hien/si,hatt/ethatergrŽnnt
mirhatenergrŽnnt
dirhatergrŽnnt
sihatenergrŽnnt
Futur I
echwäert ergrŽnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergrŽnnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifergrŽnnen
dugéifsergrŽnnen
hien/si,hatt/etgéifergrŽnnen
mirgéifenergrŽnnen
dirgéiftergrŽnnen
sigéifenergrŽnnen
Conditionnel Passť composť
echhšttergrŽnnt
duhšssergrŽnnt
hien/si,hatt/ethšttergrŽnnt
mirhšttenergrŽnnt
dirhšttergrŽnnt
sihšttenergrŽnnt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierergrŽnn!
PlurielergrŽnnt!
ergrŽnnt
ergrŽnnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnergrŽnnt
dugëssergrŽnnt
hie/si,hatt/etgëttergrŽnnt
mirginnergrŽnnt
dirgittergrŽnnt
siginnergrŽnnt
Passť composť
echsinnergrŽnnt ginn
dubassergrŽnnt ginn
hien/si,hatt/etassergrŽnnt ginn
mirsinnergrŽnnt ginn
dirsiddergrŽnnt ginn
sisinnergrŽnnt ginn
Plus-que-parfait
echwarergrŽnnt ginn
duwaarsergrŽnnt ginn
hien/si,hatt/etwarergrŽnnt ginn
mirwarenergrŽnnt ginn
dirwaartergrŽnnt ginn
siwarenergrŽnnt ginn
Futur I
echwäert ergrŽnnt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergrŽnnt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ergrŽnnt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ergrŽnnt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier ergrŽnnt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begrŽnnengrŽnnen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles