E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
grŽnn-en grŁnden (D) – fonder (F)
Stammformen grŽnn-engrŽnn-tge-grŽnn-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echgrŽnn-en
dugrŽnn-s
hien/si,hatt/etgrŽnn-t
mirgrŽnn-en
dirgrŽnn-t
sigrŽnn-en
Passť composť
echhuge-grŽnn-t
duhuesge-grŽnn-t
hien/si,hatt/ethuetge-grŽnn-t
mirhuge-grŽnn-t
dirhuttge-grŽnn-t
sihuge-grŽnn-t
Plus-que-parfait
echhatge-grŽnn-t
duhasge-grŽnn-t
hien/si,hatt/ethatge-grŽnn-t
mirhatege-grŽnn-t
dirhatge-grŽnn-t
sihatege-grŽnn-t
Futur I
echwäert grŽnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-grŽnn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrŽnn-en
dugéifsgrŽnn-en
hien/si,hatt/etgéifgrŽnn-en
mirgéifegrŽnn-en
dirgéiftgrŽnn-en
sigéifegrŽnn-en
Conditionnel Passť composť
echhšttge-grŽnn-t
duhšssge-grŽnn-t
hien/si,hatt/ethšttge-grŽnn-t
mirhättege-grŽnn-t
dirhšttge-grŽnn-t
sihättege-grŽnn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SinguliergrŽnn!
PlurielgrŽnn-t!
ge-grŽnn-t
grŽnn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgige-grŽnn-t
dugëssge-grŽnn-t
hie/si,hatt/etgëttge-grŽnn-t
mirgige-grŽnn-t
dirgittge-grŽnn-t
sigige-grŽnn-t
Passť composť
echsige-grŽnn-t ginn
dubassge-grŽnn-t ginn
hien/si,hatt/etassge-grŽnn-t ginn
mirsige-grŽnn-t ginn
dirsiddge-grŽnn-t ginn
sisige-grŽnn-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-grŽnn-t ginn
duwaarsge-grŽnn-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-grŽnn-t ginn
mirwarege-grŽnn-t ginn
dirwaartge-grŽnn-t ginn
siwarege-grŽnn-t ginn
Futur I
echwäert ge-grŽnn-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-grŽnn-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif ge-grŽnn-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif ge-grŽnn-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier ge-grŽnn-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begrŽnn-energrŽnn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles