E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
balleren ballern (D) – tirailler (F) – shot (E) – tirar (P)
Stammformen ballerenballertgeballert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echballeren
duballers
hien/si,hatt/etballert
mirballeren
dirballert
siballeren
Pass compos
echhugeballert
duhuesgeballert
hien/si,hatt/ethuetgeballert
mirhugeballert
dirhuttgeballert
sihugeballert
Plus-que-parfait
echhatgeballert
duhasgeballert
hien/si,hatt/ethatgeballert
mirhategeballert
dirhatgeballert
sihategeballert
Futur I
echwäert balleren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geballert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifballeren
dugéifsballeren
hien/si,hatt/etgéifballeren
mirgéifeballeren
dirgéiftballeren
sigéifeballeren
Conditionnel Pass compos
echhttgeballert
duhssgeballert
hien/si,hatt/ethttgeballert
mirhättegeballert
dirhttgeballert
sihättegeballert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierballer!
Plurielballert!
geballert
balleren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeballert
dugëssgeballert
hie/si,hatt/etgëttgeballert
mirgigeballert
dirgittgeballert
sigigeballert
Pass compos
echsigeballert ginn
dubassgeballert ginn
hien/si,hatt/etassgeballert ginn
mirsigeballert ginn
dirsiddgeballert ginn
sisigeballert ginn
Plus-que-parfait
echwargeballert ginn
duwaarsgeballert ginn
hien/si,hatt/etwargeballert ginn
mirwaregeballert ginn
dirwaartgeballert ginn
siwaregeballert ginn
Futur I
echwäert geballert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geballert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geballert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geballert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geballert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verballeren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles