E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duergrimmelen
Stammformen duergrimmelengrimmelt duerduergegrimmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrimmelen duer
dugrimmels duer
hien/si,hatt/etgrimmelt duer
mirgrimmelen duer
dirgrimmelt duer
sigrimmelen duer
Pass compos
echhunnduergegrimmelt
duhuesduergegrimmelt
hien/si,hatt/ethuetduergegrimmelt
mirhunnduergegrimmelt
dirhuttduergegrimmelt
sihunnduergegrimmelt
Plus-que-parfait
echhatduergegrimmelt
duhasduergegrimmelt
hien/si,hatt/ethatduergegrimmelt
mirhatenduergegrimmelt
dirhatduergegrimmelt
sihatenduergegrimmelt
Futur I
echwäert duergrimmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duergegrimmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduergrimmelen
dugéifsduergrimmelen
hien/si,hatt/etgéifduergrimmelen
mirgéifenduergrimmelen
dirgéiftduergrimmelen
sigéifenduergrimmelen
Conditionnel Pass compos
echhttduergegrimmelt
duhssduergegrimmelt
hien/si,hatt/ethttduergegrimmelt
mirhttenduergegrimmelt
dirhttduergegrimmelt
sihttenduergegrimmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrimmel duer!
Plurielgrimmelt duer!
duergegrimmelt
duergrimmelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduergegrimmelt
dugëssduergegrimmelt
hie/si,hatt/etgëttduergegrimmelt
mirginnduergegrimmelt
dirgittduergegrimmelt
siginnduergegrimmelt
Pass compos
echsinnduergegrimmelt ginn
dubassduergegrimmelt ginn
hien/si,hatt/etassduergegrimmelt ginn
mirsinnduergegrimmelt ginn
dirsiddduergegrimmelt ginn
sisinnduergegrimmelt ginn
Plus-que-parfait
echwarduergegrimmelt ginn
duwaarsduergegrimmelt ginn
hien/si,hatt/etwarduergegrimmelt ginn
mirwarenduergegrimmelt ginn
dirwaartduergegrimmelt ginn
siwarenduergegrimmelt ginn
Futur I
echwäert duergegrimmelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duergegrimmelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duergegrimmelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duergegrimmelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duergegrimmelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
grimmelenvergrimmelenzergrimmelen
Remarquen (intern)
bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles