E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vergrimmelen verkrmeln, zerbrckeln (D) – mietter, s'en aller (F)
Stammformen vergrimmelenvergrimmeltvergrimmelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergrimmelen
duvergrimmels
hien/si,hatt/etvergrimmelt
mirvergrimmelen
dirvergrimmelt
sivergrimmelen
Pass compos
echhuvergrimmelt
duhuesvergrimmelt
hien/si,hatt/ethuetvergrimmelt
mirhuvergrimmelt
dirhuttvergrimmelt
sihuvergrimmelt
Plus-que-parfait
echhatvergrimmelt
duhasvergrimmelt
hien/si,hatt/ethatvergrimmelt
mirhatevergrimmelt
dirhatvergrimmelt
sihatevergrimmelt
Futur I
echwäert vergrimmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergrimmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergrimmelen
dugéifsvergrimmelen
hien/si,hatt/etgéifvergrimmelen
mirgéifevergrimmelen
dirgéiftvergrimmelen
sigéifevergrimmelen
Conditionnel Pass compos
echhttvergrimmelt
duhssvergrimmelt
hien/si,hatt/ethttvergrimmelt
mirhättevergrimmelt
dirhttvergrimmelt
sihättevergrimmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergrimmel!
Plurielvergrimmelt!
vergrimmelt
vergrimmelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivergrimmelt
dugëssvergrimmelt
hie/si,hatt/etgëttvergrimmelt
mirgivergrimmelt
dirgittvergrimmelt
sigivergrimmelt
Pass compos
echsivergrimmelt ginn
dubassvergrimmelt ginn
hien/si,hatt/etassvergrimmelt ginn
mirsivergrimmelt ginn
dirsiddvergrimmelt ginn
sisivergrimmelt ginn
Plus-que-parfait
echwarvergrimmelt ginn
duwaarsvergrimmelt ginn
hien/si,hatt/etwarvergrimmelt ginn
mirwarevergrimmelt ginn
dirwaartvergrimmelt ginn
siwarevergrimmelt ginn
Futur I
echwäert vergrimmelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergrimmelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vergrimmelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vergrimmelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vergrimmelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
grimmelenzergrimmelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles