E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
grimmelen krmeln (D)mietter (F)
Stammformen grimmelengrimmeltgegrimmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrimmelen
dugrimmels
hien/si,hatt/etgrimmelt
mirgrimmelen
dirgrimmelt
sigrimmelen
Pass compos
echhugegrimmelt
duhuesgegrimmelt
hien/si,hatt/ethuetgegrimmelt
mirhugegrimmelt
dirhuttgegrimmelt
sihugegrimmelt
Plus-que-parfait
echhatgegrimmelt
duhasgegrimmelt
hien/si,hatt/ethatgegrimmelt
mirhategegrimmelt
dirhatgegrimmelt
sihategegrimmelt
Futur I
echwäert grimmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegrimmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrimmelen
dugéifsgrimmelen
hien/si,hatt/etgéifgrimmelen
mirgéifegrimmelen
dirgéiftgrimmelen
sigéifegrimmelen
Conditionnel Pass compos
echhttgegrimmelt
duhssgegrimmelt
hien/si,hatt/ethttgegrimmelt
mirhättegegrimmelt
dirhttgegrimmelt
sihättegegrimmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrimmel!
Plurielgrimmelt!
gegrimmelt
grimmelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigegrimmelt
dugëssgegrimmelt
hie/si,hatt/etgëttgegrimmelt
mirgigegrimmelt
dirgittgegrimmelt
sigigegrimmelt
Pass compos
echsigegrimmelt ginn
dubassgegrimmelt ginn
hien/si,hatt/etassgegrimmelt ginn
mirsigegrimmelt ginn
dirsiddgegrimmelt ginn
sisigegrimmelt ginn
Plus-que-parfait
echwargegrimmelt ginn
duwaarsgegrimmelt ginn
hien/si,hatt/etwargegrimmelt ginn
mirwaregegrimmelt ginn
dirwaartgegrimmelt ginn
siwaregegrimmelt ginn
Futur I
echwäert gegrimmelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegrimmelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gegrimmelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gegrimmelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gegrimmelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vergrimmelenzergrimmelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles