E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
accaparéieren vereinnahmen (D) – accaparer (F) – to collect/ receive (E)
Stammformen accaparéierenaccaparéiertaccaparéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccaparéieren
duaccaparéiers
hien/si,hatt/etaccaparéiert
miraccaparéieren
diraccaparéiert
siaccaparéieren
Passé composé
echhunnaccaparéiert
duhuesaccaparéiert
hien/si,hatt/ethuetaccaparéiert
mirhunnaccaparéiert
dirhuttaccaparéiert
sihunnaccaparéiert
Plus-que-parfait
echhataccaparéiert
duhasaccaparéiert
hien/si,hatt/ethataccaparéiert
mirhatenaccaparéiert
dirhataccaparéiert
sihatenaccaparéiert
Futur I
echwäert accaparéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accaparéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccaparéieren
dugéifsaccaparéieren
hien/si,hatt/etgéifaccaparéieren
mirgéifenaccaparéieren
dirgéiftaccaparéieren
sigéifenaccaparéieren
Conditionnel Passé composé
echhättaccaparéiert
duhässaccaparéiert
hien/si,hatt/ethättaccaparéiert
mirhättenaccaparéiert
dirhättaccaparéiert
sihättenaccaparéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccaparéier!
Plurielaccaparéiert!
accaparéiert
accaparéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaccaparéiert
dugëssaccaparéiert
hie/si,hatt/etgëttaccaparéiert
mirginnaccaparéiert
dirgittaccaparéiert
siginnaccaparéiert
Passé composé
echsinnaccaparéiert ginn
dubassaccaparéiert ginn
hien/si,hatt/etassaccaparéiert ginn
mirsinnaccaparéiert ginn
dirsiddaccaparéiert ginn
sisinnaccaparéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraccaparéiert ginn
duwaarsaccaparéiert ginn
hien/si,hatt/etwaraccaparéiert ginn
mirwarenaccaparéiert ginn
dirwaartaccaparéiert ginn
siwarenaccaparéiert ginn
Futur I
echwäert accaparéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accaparéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif accaparéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif accaparéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier accaparéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles