E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmgruppéieren umgruppieren (D)regrouper, disposer autrement (F)
Stammformen ëmgruppéierengruppéiert ëmëmgruppéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgruppéieren ëm
dugruppéiers ëm
hien/si,hatt/etgruppéiert ëm
mirgruppéieren ëm
dirgruppéiert ëm
sigruppéieren ëm
Passé composé
echhunnëmgruppéiert
duhuesëmgruppéiert
hien/si,hatt/ethuetëmgruppéiert
mirhunnëmgruppéiert
dirhuttëmgruppéiert
sihunnëmgruppéiert
Plus-que-parfait
echhatëmgruppéiert
duhasëmgruppéiert
hien/si,hatt/ethatëmgruppéiert
mirhatenëmgruppéiert
dirhatëmgruppéiert
sihatenëmgruppéiert
Futur I
echwäert ëmgruppéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgruppéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmgruppéieren
dugéifsëmgruppéieren
hien/si,hatt/etgéifëmgruppéieren
mirgéifenëmgruppéieren
dirgéiftëmgruppéieren
sigéifenëmgruppéieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmgruppéiert
duhässëmgruppéiert
hien/si,hatt/ethättëmgruppéiert
mirhättenëmgruppéiert
dirhättëmgruppéiert
sihättenëmgruppéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruppéier ëm!
Plurielgruppéiert ëm!
ëmgruppéiert
ëmgruppéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmgruppéiert
dugëssëmgruppéiert
hie/si,hatt/etgëttëmgruppéiert
mirginnëmgruppéiert
dirgittëmgruppéiert
siginnëmgruppéiert
Passé composé
echsinnëmgruppéiert ginn
dubassëmgruppéiert ginn
hien/si,hatt/etassëmgruppéiert ginn
mirsinnëmgruppéiert ginn
dirsiddëmgruppéiert ginn
sisinnëmgruppéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarëmgruppéiert ginn
duwaarsëmgruppéiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmgruppéiert ginn
mirwarenëmgruppéiert ginn
dirwaartëmgruppéiert ginn
siwarenëmgruppéiert ginn
Futur I
echwäert ëmgruppéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgruppéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmgruppéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmgruppéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmgruppéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gruppéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles