E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
gruppéieren gruppieren (D)rassembler, grouper (F)
Stammformen gruppéierengruppéiertgruppéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgruppéieren
dugruppéiers
hien/si,hatt/etgruppéiert
mirgruppéieren
dirgruppéiert
sigruppéieren
Passé composé
echhugruppéiert
duhuesgruppéiert
hien/si,hatt/ethuetgruppéiert
mirhugruppéiert
dirhuttgruppéiert
sihugruppéiert
Plus-que-parfait
echhatgruppéiert
duhasgruppéiert
hien/si,hatt/ethatgruppéiert
mirhategruppéiert
dirhatgruppéiert
sihategruppéiert
Futur I
echwäert gruppéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gruppéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgruppéieren
dugéifsgruppéieren
hien/si,hatt/etgéifgruppéieren
mirgéifegruppéieren
dirgéiftgruppéieren
sigéifegruppéieren
Conditionnel Passé composé
echhättgruppéiert
duhässgruppéiert
hien/si,hatt/ethättgruppéiert
mirhättegruppéiert
dirhättgruppéiert
sihättegruppéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruppéier!
Plurielgruppéiert!
gruppéiert
gruppéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigruppéiert
dugëssgruppéiert
hie/si,hatt/etgëttgruppéiert
mirgigruppéiert
dirgittgruppéiert
sigigruppéiert
Passé composé
echsigruppéiert ginn
dubassgruppéiert ginn
hien/si,hatt/etassgruppéiert ginn
mirsigruppéiert ginn
dirsiddgruppéiert ginn
sisigruppéiert ginn
Plus-que-parfait
echwargruppéiert ginn
duwaarsgruppéiert ginn
hien/si,hatt/etwargruppéiert ginn
mirwaregruppéiert ginn
dirwaartgruppéiert ginn
siwaregruppéiert ginn
Futur I
echwäert gruppéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gruppéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gruppéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gruppéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gruppéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmgruppéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles