E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
guidéieren führen (D)guider (F)
Stammformen guidéierenguidéiertguidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echguidéieren
duguidéiers
hien/si,hatt/etguidéiert
mirguidéieren
dirguidéiert
siguidéieren
Passé composé
echhuguidéiert
duhuesguidéiert
hien/si,hatt/ethuetguidéiert
mirhuguidéiert
dirhuttguidéiert
sihuguidéiert
Plus-que-parfait
echhatguidéiert
duhasguidéiert
hien/si,hatt/ethatguidéiert
mirhateguidéiert
dirhatguidéiert
sihateguidéiert
Futur I
echwäert guidéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert guidéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifguidéieren
dugéifsguidéieren
hien/si,hatt/etgéifguidéieren
mirgéifeguidéieren
dirgéiftguidéieren
sigéifeguidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättguidéiert
duhässguidéiert
hien/si,hatt/ethättguidéiert
mirhätteguidéiert
dirhättguidéiert
sihätteguidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguidéier!
Plurielguidéiert!
guidéiert
guidéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiguidéiert
dugëssguidéiert
hie/si,hatt/etgëttguidéiert
mirgiguidéiert
dirgittguidéiert
sigiguidéiert
Passé composé
echsiguidéiert ginn
dubassguidéiert ginn
hien/si,hatt/etassguidéiert ginn
mirsiguidéiert ginn
dirsiddguidéiert ginn
sisiguidéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarguidéiert ginn
duwaarsguidéiert ginn
hien/si,hatt/etwarguidéiert ginn
mirwareguidéiert ginn
dirwaartguidéiert ginn
siwareguidéiert ginn
Futur I
echwäert guidéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert guidéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif guidéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif guidéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier guidéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles