E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
guillotinéieren guillotinieren (D)guillotiner (F)to guillotine (E)
Stammformen guillotinéierenguillotinéiertguillotinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echguillotinéieren
duguillotinéiers
hien/si,hatt/etguillotinéiert
mirguillotinéieren
dirguillotinéiert
siguillotinéieren
Passé composé
echhuguillotinéiert
duhuesguillotinéiert
hien/si,hatt/ethuetguillotinéiert
mirhuguillotinéiert
dirhuttguillotinéiert
sihuguillotinéiert
Plus-que-parfait
echhatguillotinéiert
duhasguillotinéiert
hien/si,hatt/ethatguillotinéiert
mirhateguillotinéiert
dirhatguillotinéiert
sihateguillotinéiert
Futur I
echwäert guillotinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert guillotinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifguillotinéieren
dugéifsguillotinéieren
hien/si,hatt/etgéifguillotinéieren
mirgéifeguillotinéieren
dirgéiftguillotinéieren
sigéifeguillotinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättguillotinéiert
duhässguillotinéiert
hien/si,hatt/ethättguillotinéiert
mirhätteguillotinéiert
dirhättguillotinéiert
sihätteguillotinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguillotinéier!
Plurielguillotinéiert!
guillotinéiert
guillotinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiguillotinéiert
dugëssguillotinéiert
hie/si,hatt/etgëttguillotinéiert
mirgiguillotinéiert
dirgittguillotinéiert
sigiguillotinéiert
Passé composé
echsiguillotinéiert ginn
dubassguillotinéiert ginn
hien/si,hatt/etassguillotinéiert ginn
mirsiguillotinéiert ginn
dirsiddguillotinéiert ginn
sisiguillotinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarguillotinéiert ginn
duwaarsguillotinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarguillotinéiert ginn
mirwareguillotinéiert ginn
dirwaartguillotinéiert ginn
siwareguillotinéiert ginn
Futur I
echwäert guillotinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert guillotinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif guillotinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif guillotinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier guillotinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles