E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerhaen zerhauen (D)mettre en morceaux/en pices (F)
Stammformen zerhaenzerheetzerhaen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerhaen
duzerhees
hien/si,hatt/etzerheet
mirzerhaen
dirzerhat
sizerhaen
Pass compos
echhunnzerhaen
duhueszerhaen
hien/si,hatt/ethuetzerhaen
mirhunnzerhaen
dirhuttzerhaen
sihunnzerhaen
Plus-que-parfait
echhatzerhaen
duhaszerhaen
hien/si,hatt/ethatzerhaen
mirhatenzerhaen
dirhatzerhaen
sihatenzerhaen
Futur I
echwäert zerhaen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerhaen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerhaen
dugéifszerhaen
hien/si,hatt/etgéifzerhaen
mirgéifenzerhaen
dirgéiftzerhaen
sigéifenzerhaen
Conditionnel Pass compos
echhttzerhaen
duhsszerhaen
hien/si,hatt/ethttzerhaen
mirhttenzerhaen
dirhttzerhaen
sihttenzerhaen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerha!
Plurielzerhat!
zerhaen
zerhaen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhaenaushaenbehaendrophaenduerchhaenmhaeneraushaenhaenofhaenophaenverhaen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles