E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
behaapten behaupten (D) – affirmer, prtendre (F)
Stammformen behaaptenbehaaptbehaapt
Eegenschaften None Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbehaapten
dubehaaps
hien/si,hatt/etbehaapt
mirbehaapten
dirbehaapt
sibehaapten
Pass compos
echhubehaapt
duhuesbehaapt
hien/si,hatt/ethuetbehaapt
mirhubehaapt
dirhuttbehaapt
sihubehaapt
Plus-que-parfait
echhatbehaapt
duhasbehaapt
hien/si,hatt/ethatbehaapt
mirhatebehaapt
dirhatbehaapt
sihatebehaapt
Futur I
echwäert behaapten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behaapt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbehaapten
dugéifsbehaapten
hien/si,hatt/etgéifbehaapten
mirgéifebehaapten
dirgéiftbehaapten
sigéifebehaapten
Conditionnel Pass compos
echhttbehaapt
duhssbehaapt
hien/si,hatt/ethttbehaapt
mirhättebehaapt
dirhttbehaapt
sihättebehaapt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehap!
Plurielbehaapt!
behaapt
behaapten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibehaapt
dugëssbehaapt
hie/si,hatt/etgëttbehaapt
mirgibehaapt
dirgittbehaapt
sigibehaapt
Pass compos
echsibehaapt ginn
dubassbehaapt ginn
hien/si,hatt/etassbehaapt ginn
mirsibehaapt ginn
dirsiddbehaapt ginn
sisibehaapt ginn
Plus-que-parfait
echwarbehaapt ginn
duwaarsbehaapt ginn
hien/si,hatt/etwarbehaapt ginn
mirwarebehaapt ginn
dirwaartbehaapt ginn
siwarebehaapt ginn
Futur I
echwäert behaapt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behaapt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif behaapt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif behaapt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier behaapt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles