E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
haarzen harzen (D) – rsiner (F)
Stammformen haarzenhaarztgehaarzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaarzen
duhaarz
hien/si,hatt/ethaarzt
mirhaarzen
dirhaarzt
sihaarzen
Pass compos
echhugehaarzt
duhuesgehaarzt
hien/si,hatt/ethuetgehaarzt
mirhugehaarzt
dirhuttgehaarzt
sihugehaarzt
Plus-que-parfait
echhatgehaarzt
duhasgehaarzt
hien/si,hatt/ethatgehaarzt
mirhategehaarzt
dirhatgehaarzt
sihategehaarzt
Futur I
echwäert haarzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehaarzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaarzen
dugéifshaarzen
hien/si,hatt/etgéifhaarzen
mirgéifenhaarzen
dirgéifthaarzen
sigéifenhaarzen
Conditionnel Pass compos
echhttgehaarzt
duhssgehaarzt
hien/si,hatt/ethttgehaarzt
mirhättegehaarzt
dirhttgehaarzt
sihättegehaarzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaarz!
Plurielhaarzt!
gehaarzt
haarzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigehaarzt
dugëssgehaarzt
hie/si,hatt/etgëttgehaarzt
mirgigehaarzt
dirgittgehaarzt
sigigehaarzt
Pass compos
echsigehaarzt ginn
dubassgehaarzt ginn
hien/si,hatt/etassgehaarzt ginn
mirsigehaarzt ginn
dirsiddgehaarzt ginn
sisigehaarzt ginn
Plus-que-parfait
echwargehaarzt ginn
duwaarsgehaarzt ginn
hien/si,hatt/etwargehaarzt ginn
mirwaregehaarzt ginn
dirwaartgehaarzt ginn
siwaregehaarzt ginn
Futur I
echwäert gehaarzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gehaarzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gehaarzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gehaarzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gehaarzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles