E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bändegen bändigen (D) – dompter (F) – to subdue (E)
Stammformen bändegenbändegtgebändegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbändegen
dubändegs
hien/si,hatt/etbändegt
mirbändegen
dirbändegt
sibändegen
Passé composé
echhugebändegt
duhuesgebändegt
hien/si,hatt/ethuetgebändegt
mirhugebändegt
dirhuttgebändegt
sihugebändegt
Plus-que-parfait
echhatgebändegt
duhasgebändegt
hien/si,hatt/ethatgebändegt
mirhategebändegt
dirhatgebändegt
sihategebändegt
Futur I
echwäert bändegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebändegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbändegen
dugéifsbändegen
hien/si,hatt/etgéifbändegen
mirgéifebändegen
dirgéiftbändegen
sigéifebändegen
Conditionnel Passé composé
echhättgebändegt
duhässgebändegt
hien/si,hatt/ethättgebändegt
mirhättegebändegt
dirhättgebändegt
sihättegebändegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbändeg!
Plurielbändegt!
gebändegt
bändegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigebändegt
dugëssgebändegt
hie/si,hatt/etgëttgebändegt
mirgigebändegt
dirgittgebändegt
sigigebändegt
Passé composé
echsigebändegt ginn
dubassgebändegt ginn
hien/si,hatt/etassgebändegt ginn
mirsigebändegt ginn
dirsiddgebändegt ginn
sisigebändegt ginn
Plus-que-parfait
echwargebändegt ginn
duwaarsgebändegt ginn
hien/si,hatt/etwargebändegt ginn
mirwaregebändegt ginn
dirwaartgebändegt ginn
siwaregebändegt ginn
Futur I
echwäert gebändegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebändegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gebändegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gebändegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gebändegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles