E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hachéieren hacken (D) – hâcher (F)
Stammformen hachéierenhachéierthachéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhachéieren
duhachéiers
hien/si,hatt/ethachéiert
mirhachéieren
dirhachéiert
sihachéieren
Passé composé
echhunnhachéiert
duhueshachéiert
hien/si,hatt/ethuethachéiert
mirhunnhachéiert
dirhutthachéiert
sihunnhachéiert
Plus-que-parfait
echhathachéiert
duhashachéiert
hien/si,hatt/ethathachéiert
mirhatenhachéiert
dirhathachéiert
sihatenhachéiert
Futur I
echwäert hachéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hachéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhachéieren
dugéifshachéieren
hien/si,hatt/etgéifhachéieren
mirgéifenhachéieren
dirgéifthachéieren
sigéifenhachéieren
Conditionnel Passé composé
echhätthachéiert
duhässhachéiert
hien/si,hatt/ethätthachéiert
mirhättenhachéiert
dirhätthachéiert
sihättenhachéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhachéier!
Plurielhachéiert!
hachéiert
hachéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnhachéiert
dugësshachéiert
hie/si,hatt/etgëtthachéiert
mirginnhachéiert
dirgitthachéiert
siginnhachéiert
Passé composé
echsinnhachéiert ginn
dubasshachéiert ginn
hien/si,hatt/etasshachéiert ginn
mirsinnhachéiert ginn
dirsiddhachéiert ginn
sisinnhachéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarhachéiert ginn
duwaarshachéiert ginn
hien/si,hatt/etwarhachéiert ginn
mirwarenhachéiert ginn
dirwaarthachéiert ginn
siwarenhachéiert ginn
Futur I
echwäert hachéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hachéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif hachéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif hachéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier hachéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles