E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hach-éier-en hacken (D) – hâcher (F)
Stammformen hach-éier-enhach-éier-thach-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhach-éier-en
duhach-éier-s
hien/si,hatt/ethach-éier-t
mirhach-éier-en
dirhach-éier-t
sihach-éier-en
Passé composé
echhunnhach-éier-t
duhueshach-éier-t
hien/si,hatt/ethuethach-éier-t
mirhunnhach-éier-t
dirhutthach-éier-t
sihunnhach-éier-t
Plus-que-parfait
echhathach-éier-t
duhashach-éier-t
hien/si,hatt/ethathach-éier-t
mirhatenhach-éier-t
dirhathach-éier-t
sihatenhach-éier-t
Futur I
echwäert hach-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hach-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhach-éier-en
dugéifshach-éier-en
hien/si,hatt/etgéifhach-éier-en
mirgéifenhach-éier-en
dirgéifthach-éier-en
sigéifenhach-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätthach-éier-t
duhässhach-éier-t
hien/si,hatt/ethätthach-éier-t
mirhättenhach-éier-t
dirhätthach-éier-t
sihättenhach-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhach-éier!
Plurielhach-éier-t!
hach-éier-t
hach-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnhach-éier-t
dugësshach-éier-t
hie/si,hatt/etgëtthach-éier-t
mirginnhach-éier-t
dirgitthach-éier-t
siginnhach-éier-t
Passé composé
echsinnhach-éier-t ginn
dubasshach-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasshach-éier-t ginn
mirsinnhach-éier-t ginn
dirsiddhach-éier-t ginn
sisinnhach-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarhach-éier-t ginn
duwaarshach-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarhach-éier-t ginn
mirwarenhach-éier-t ginn
dirwaarthach-éier-t ginn
siwarenhach-éier-t ginn
Futur I
echwäert hach-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hach-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif hach-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif hach-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier hach-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles