E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verhäerden verhärten (D)durcir (F)
Stammformen verhäerdenverhäertverhäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverhäerden
duverhäerts
hien/si,hatt/etverhäert
mirverhäerden
dirverhäert
siverhäerden
Passé composé
echhuverhäert
duhuesverhäert
hien/si,hatt/ethuetverhäert
mirhuverhäert
dirhuttverhäert
sihuverhäert
Plus-que-parfait
echhatverhäert
duhasverhäert
hien/si,hatt/ethatverhäert
mirhateverhäert
dirhatverhäert
sihateverhäert
Futur I
echwäert verhäerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhäerden
dugéifsverhäerden
hien/si,hatt/etgéifverhäerden
mirgéifeverhäerden
dirgéiftverhäerden
sigéifeverhäerden
Conditionnel Passé composé
echhättverhäert
duhässverhäert
hien/si,hatt/ethättverhäert
mirhätteverhäert
dirhättverhäert
sihätteverhäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhäert!
Plurielverhäert!
verhäert
verhäerden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverhäert
dugëssverhäert
hie/si,hatt/etgëttverhäert
mirgiverhäert
dirgittverhäert
sigiverhäert
Passé composé
echsiverhäert ginn
dubassverhäert ginn
hien/si,hatt/etassverhäert ginn
mirsiverhäert ginn
dirsiddverhäert ginn
sisiverhäert ginn
Plus-que-parfait
echwarverhäert ginn
duwaarsverhäert ginn
hien/si,hatt/etwarverhäert ginn
mirwareverhäert ginn
dirwaartverhäert ginn
siwareverhäert ginn
Futur I
echwäert verhäert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhäert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verhäert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verhäert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verhäert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
häerdenofhäerden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles