E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
häerzen herzen (D) – cajoler (F)
Stammformen häerzenhäerztgehäerzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhäerzen
duhäerz
hien/si,hatt/ethäerzt
mirhäerzen
dirhäerzt
sihäerzen
Passé composé
echhugehäerzt
duhuesgehäerzt
hien/si,hatt/ethuetgehäerzt
mirhugehäerzt
dirhuttgehäerzt
sihugehäerzt
Plus-que-parfait
echhatgehäerzt
duhasgehäerzt
hien/si,hatt/ethatgehäerzt
mirhategehäerzt
dirhatgehäerzt
sihategehäerzt
Futur I
echwäert häerzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehäerzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhäerzen
dugéifshäerzen
hien/si,hatt/etgéifhäerzen
mirgéifenhäerzen
dirgéifthäerzen
sigéifenhäerzen
Conditionnel Passé composé
echhättgehäerzt
duhässgehäerzt
hien/si,hatt/ethättgehäerzt
mirhättegehäerzt
dirhättgehäerzt
sihättegehäerzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhäerz!
Plurielhäerzt!
gehäerzt
häerzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigehäerzt
dugëssgehäerzt
hie/si,hatt/etgëttgehäerzt
mirgigehäerzt
dirgittgehäerzt
sigigehäerzt
Passé composé
echsigehäerzt ginn
dubassgehäerzt ginn
hien/si,hatt/etassgehäerzt ginn
mirsigehäerzt ginn
dirsiddgehäerzt ginn
sisigehäerzt ginn
Plus-que-parfait
echwargehäerzt ginn
duwaarsgehäerzt ginn
hien/si,hatt/etwargehäerzt ginn
mirwaregehäerzt ginn
dirwaartgehäerzt ginn
siwaregehäerzt ginn
Futur I
echwäert gehäerzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gehäerzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gehäerzt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gehäerzt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gehäerzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles