E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
häerz-en herzen (D) – cajoler (F)
Stammformen häerz-enhäerz-tge-häerz-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhäerz-en
duhäerz
hien/si,hatt/ethäerz-t
mirhäerz-en
dirhäerz-t
sihäerz-en
Passé composé
echhuge-häerz-t
duhuesge-häerz-t
hien/si,hatt/ethuetge-häerz-t
mirhuge-häerz-t
dirhuttge-häerz-t
sihuge-häerz-t
Plus-que-parfait
echhatge-häerz-t
duhasge-häerz-t
hien/si,hatt/ethatge-häerz-t
mirhatege-häerz-t
dirhatge-häerz-t
sihatege-häerz-t
Futur I
echwäert häerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-häerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhäerz-en
dugéifshäerz-en
hien/si,hatt/etgéifhäerz-en
mirgéifenhäerz-en
dirgéifthäerz-en
sigéifenhäerz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-häerz-t
duhässge-häerz-t
hien/si,hatt/ethättge-häerz-t
mirhättege-häerz-t
dirhättge-häerz-t
sihättege-häerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhäerz!
Plurielhäerz-t!
ge-häerz-t
häerz-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-häerz-t
dugëssge-häerz-t
hie/si,hatt/etgëttge-häerz-t
mirgige-häerz-t
dirgittge-häerz-t
sigige-häerz-t
Passé composé
echsige-häerz-t ginn
dubassge-häerz-t ginn
hien/si,hatt/etassge-häerz-t ginn
mirsige-häerz-t ginn
dirsiddge-häerz-t ginn
sisige-häerz-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-häerz-t ginn
duwaarsge-häerz-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-häerz-t ginn
mirwarege-häerz-t ginn
dirwaartge-häerz-t ginn
siwarege-häerz-t ginn
Futur I
echwäert ge-häerz-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-häerz-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-häerz-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-häerz-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-häerz-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles