E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
anhaken einhaken (D) – accrocher, intervenir (F)
Stammformen anhakenhaakt anagehaakt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaken an
duhaaks an
hien/si,hatt/ethaakt an
mirhaken an
dirhaakt an
sihaken an
Pass compos
echhunnagehaakt
duhuesagehaakt
hien/si,hatt/ethuetagehaakt
mirhunnagehaakt
dirhuttagehaakt
sihunnagehaakt
Plus-que-parfait
echhatagehaakt
duhasagehaakt
hien/si,hatt/ethatagehaakt
mirhatenagehaakt
dirhatagehaakt
sihatenagehaakt
Futur I
echwäert anhaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agehaakt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanhaken
dugéifsanhaken
hien/si,hatt/etgéifanhaken
mirgéifenanhaken
dirgéiftanhaken
sigéifenanhaken
Conditionnel Pass compos
echhttagehaakt
duhssagehaakt
hien/si,hatt/ethttagehaakt
mirhttenagehaakt
dirhttagehaakt
sihttenagehaakt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhak an!
Plurielhaakt an!
agehaakt
anhaken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagehaakt
dugëssagehaakt
hie/si,hatt/etgëttagehaakt
mirginnagehaakt
dirgittagehaakt
siginnagehaakt
Pass compos
echsinnagehaakt ginn
dubassagehaakt ginn
hien/si,hatt/etassagehaakt ginn
mirsinnagehaakt ginn
dirsiddagehaakt ginn
sisinnagehaakt ginn
Plus-que-parfait
echwaragehaakt ginn
duwaarsagehaakt ginn
hien/si,hatt/etwaragehaakt ginn
mirwarenagehaakt ginn
dirwaartagehaakt ginn
siwarenagehaakt ginn
Futur I
echwäert agehaakt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agehaakt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agehaakt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agehaakt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agehaakt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerhakenhakenofhaken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles