E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerhaken unterhaken (D) – prendre le bras de (F)
Stammformen nnerhakenhaakt nnernnergehaakt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (nner-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaken nner
duhaaks nner
hien/si,hatt/ethaakt nner
mirhaken nner
dirhaakt nner
sihaken nner
Pass compos
echhunnnnergehaakt
duhuesnnergehaakt
hien/si,hatt/ethuetnnergehaakt
mirhunnnnergehaakt
dirhuttnnergehaakt
sihunnnnergehaakt
Plus-que-parfait
echhatnnergehaakt
duhasnnergehaakt
hien/si,hatt/ethatnnergehaakt
mirhatennnergehaakt
dirhatnnergehaakt
sihatennnergehaakt
Futur I
echwäert nnerhaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnergehaakt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerhaken
dugéifsnnerhaken
hien/si,hatt/etgéifnnerhaken
mirgéifennnerhaken
dirgéiftnnerhaken
sigéifennnerhaken
Conditionnel Pass compos
echhttnnergehaakt
duhssnnergehaakt
hien/si,hatt/ethttnnergehaakt
mirhttennnergehaakt
dirhttnnergehaakt
sihttennnergehaakt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhak nner!
Plurielhaakt nner!
nnergehaakt
nnerhaken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnergehaakt
dugëssnnergehaakt
hie/si,hatt/etgëttnnergehaakt
mirginnnnergehaakt
dirgittnnergehaakt
siginnnnergehaakt
Pass compos
echsinnnnergehaakt ginn
dubassnnergehaakt ginn
hien/si,hatt/etassnnergehaakt ginn
mirsinnnnergehaakt ginn
dirsiddnnergehaakt ginn
sisinnnnergehaakt ginn
Plus-que-parfait
echwarnnergehaakt ginn
duwaarsnnergehaakt ginn
hien/si,hatt/etwarnnergehaakt ginn
mirwarennnergehaakt ginn
dirwaartnnergehaakt ginn
siwarennnergehaakt ginn
Futur I
echwäert nnergehaakt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnergehaakt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnergehaakt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnergehaakt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnergehaakt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhakenhakenofhaken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles