E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofhaken abhaken (D) – cocher, ter, terminer (F)
Stammformen ofhakenhaakt ofofgehaakt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echhaken of
duhaaks of
hien/si,hatt/ethaakt of
mirhaken of
dirhaakt of
sihaken of
Pass compos
echhunnofgehaakt
duhuesofgehaakt
hien/si,hatt/ethuetofgehaakt
mirhunnofgehaakt
dirhuttofgehaakt
sihunnofgehaakt
Plus-que-parfait
echhatofgehaakt
duhasofgehaakt
hien/si,hatt/ethatofgehaakt
mirhatenofgehaakt
dirhatofgehaakt
sihatenofgehaakt
Modale Futur I
echwäert ofhaken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgehaakt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofhaken
dugéifsofhaken
hien/si,hatt/etgéifofhaken
mirgéifenofhaken
dirgéiftofhaken
sigéifenofhaken
Conditionnel pass compos
echhttofgehaakt
duhssofgehaakt
hien/si,hatt/ethttofgehaakt
mirhttenofgehaakt
dirhttofgehaakt
sihttenofgehaakt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhak of!
Plurielhaakt of!
ofgehaakt
ofhaken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofgehaakt
dugëssofgehaakt
hie/si,hatt/etgëttofgehaakt
mirginnofgehaakt
dirgittofgehaakt
siginnofgehaakt
Pass compos
echsinnofgehaakt ginn
dubassofgehaakt ginn
hien/si,hatt/etassofgehaakt ginn
mirsinnofgehaakt ginn
dirsiddofgehaakt ginn
sisinnofgehaakt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgehaakt ginn
duwaarsofgehaakt ginn
hien/si,hatt/etwarofgehaakt ginn
mirwarenofgehaakt ginn
dirwaartofgehaakt ginn
siwarenofgehaakt ginn
Modale Futur I
echwäert ofgehaakt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofgehaakt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgehaakt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgehaakt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ofgehaakt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhakennnerhakenhaken
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles