E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hätschelen hätscheln (D)caresser (F)
Stammformen hätschelenhätscheltgehätschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhätschelen
duhätschels
hien/si,hatt/ethätschelt
mirhätschelen
dirhätschelt
sihätschelen
Passé composé
echhugehätschelt
duhuesgehätschelt
hien/si,hatt/ethuetgehätschelt
mirhugehätschelt
dirhuttgehätschelt
sihugehätschelt
Plus-que-parfait
echhatgehätschelt
duhasgehätschelt
hien/si,hatt/ethatgehätschelt
mirhategehätschelt
dirhatgehätschelt
sihategehätschelt
Futur I
echwäert hätschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehätschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhätschelen
dugéifshätschelen
hien/si,hatt/etgéifhätschelen
mirgéifenhätschelen
dirgéifthätschelen
sigéifenhätschelen
Conditionnel Passé composé
echhättgehätschelt
duhässgehätschelt
hien/si,hatt/ethättgehätschelt
mirhättegehätschelt
dirhättgehätschelt
sihättegehätschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhätschel!
Plurielhätschelt!
gehätschelt
hätschelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigehätschelt
dugëssgehätschelt
hie/si,hatt/etgëttgehätschelt
mirgigehätschelt
dirgittgehätschelt
sigigehätschelt
Passé composé
echsigehätschelt ginn
dubassgehätschelt ginn
hien/si,hatt/etassgehätschelt ginn
mirsigehätschelt ginn
dirsiddgehätschelt ginn
sisigehätschelt ginn
Plus-que-parfait
echwargehätschelt ginn
duwaarsgehätschelt ginn
hien/si,hatt/etwargehätschelt ginn
mirwaregehätschelt ginn
dirwaartgehätschelt ginn
siwaregehätschelt ginn
Futur I
echwäert gehätschelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gehätschelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gehätschelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gehätschelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gehätschelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles