E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hechelen hecheln (D)haleter (F)
Stammformen hechelenhecheltgehechelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhechelen
duhechels
hien/si,hatt/ethechelt
mirhechelen
dirhechelt
sihechelen
Pass compos
echhugehechelt
duhuesgehechelt
hien/si,hatt/ethuetgehechelt
mirhugehechelt
dirhuttgehechelt
sihugehechelt
Plus-que-parfait
echhatgehechelt
duhasgehechelt
hien/si,hatt/ethatgehechelt
mirhategehechelt
dirhatgehechelt
sihategehechelt
Futur I
echwäert hechelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehechelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhechelen
dugéifshechelen
hien/si,hatt/etgéifhechelen
mirgéifenhechelen
dirgéifthechelen
sigéifenhechelen
Conditionnel Pass compos
echhttgehechelt
duhssgehechelt
hien/si,hatt/ethttgehechelt
mirhättegehechelt
dirhttgehechelt
sihättegehechelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhechel!
Plurielhechelt!
gehechelt
hechelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchhechelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles