E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
heef-en hufen (D) – entasser (F)
Stammformen heef-enheef-tge-heef-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echheef-en
duheef-s
hien/si,hatt/etheef-t
mirheef-en
dirheef-t
siheef-en
Pass compos
echhuge-heef-t
duhuesge-heef-t
hien/si,hatt/ethuetge-heef-t
mirhuge-heef-t
dirhuttge-heef-t
sihuge-heef-t
Plus-que-parfait
echhatge-heef-t
duhasge-heef-t
hien/si,hatt/ethatge-heef-t
mirhatege-heef-t
dirhatge-heef-t
sihatege-heef-t
Modale Futur I
echwäert heef-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ge-heef-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheef-en
dugéifsheef-en
hien/si,hatt/etgéifheef-en
mirgéifenheef-en
dirgéiftheef-en
sigéifenheef-en
Conditionnel pass compos
echhttge-heef-t
duhssge-heef-t
hien/si,hatt/ethttge-heef-t
mirhättege-heef-t
dirhttge-heef-t
sihättege-heef-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheef!
Plurielheef-t!
ge-heef-t
heef-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-heef-t
dugëssge-heef-t
hie/si,hatt/etgëttge-heef-t
mirgige-heef-t
dirgittge-heef-t
sigige-heef-t
Pass compos
echsige-heef-t ginn
dubassge-heef-t ginn
hien/si,hatt/etassge-heef-t ginn
mirsige-heef-t ginn
dirsiddge-heef-t ginn
sisige-heef-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-heef-t ginn
duwaarsge-heef-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-heef-t ginn
mirwarege-heef-t ginn
dirwaartge-heef-t ginn
siwarege-heef-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-heef-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-heef-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-heef-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-heef-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-heef-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerheef-enopheef-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles