E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
heekelen hkeln (D) – faire du crochet (F)
Stammformen heekelenheekeltgeheekelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echheekelen
duheekels
hien/si,hatt/etheekelt
mirheekelen
dirheekelt
siheekelen
Pass compos
echhugeheekelt
duhuesgeheekelt
hien/si,hatt/ethuetgeheekelt
mirhugeheekelt
dirhuttgeheekelt
sihugeheekelt
Plus-que-parfait
echhatgeheekelt
duhasgeheekelt
hien/si,hatt/ethatgeheekelt
mirhategeheekelt
dirhatgeheekelt
sihategeheekelt
Modale Futur I
echwäert heekelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert geheekelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheekelen
dugéifsheekelen
hien/si,hatt/etgéifheekelen
mirgéifenheekelen
dirgéiftheekelen
sigéifenheekelen
Conditionnel pass compos
echhttgeheekelt
duhssgeheekelt
hien/si,hatt/ethttgeheekelt
mirhättegeheekelt
dirhttgeheekelt
sihättegeheekelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheekel!
Plurielheekelt!
geheekelt
heekelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigeheekelt
dugëssgeheekelt
hie/si,hatt/etgëttgeheekelt
mirgigeheekelt
dirgittgeheekelt
sigigeheekelt
Pass compos
echsigeheekelt ginn
dubassgeheekelt ginn
hien/si,hatt/etassgeheekelt ginn
mirsigeheekelt ginn
dirsiddgeheekelt ginn
sisigeheekelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeheekelt ginn
duwaarsgeheekelt ginn
hien/si,hatt/etwargeheekelt ginn
mirwaregeheekelt ginn
dirwaartgeheekelt ginn
siwaregeheekelt ginn
Modale Futur I
echwäert geheekelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geheekelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geheekelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geheekelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier geheekelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles