E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausheelen ausheilen (D) – gurir (F)
Stammformen ausheelenheelt ausausgeheelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheelen aus
duheels aus
hien/si,hatt/etheelt aus
mirheelen aus
dirheelt aus
siheelen aus
Pass compos
echhunnausgeheelt
duhuesausgeheelt
hien/si,hatt/ethuetausgeheelt
mirhunnausgeheelt
dirhuttausgeheelt
sihunnausgeheelt
Plus-que-parfait
echhatausgeheelt
duhasausgeheelt
hien/si,hatt/ethatausgeheelt
mirhatenausgeheelt
dirhatausgeheelt
sihatenausgeheelt
Futur I
echwäert ausheelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeheelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausheelen
dugéifsausheelen
hien/si,hatt/etgéifausheelen
mirgéifenausheelen
dirgéiftausheelen
sigéifenausheelen
Conditionnel Pass compos
echhttausgeheelt
duhssausgeheelt
hien/si,hatt/ethttausgeheelt
mirhttenausgeheelt
dirhttausgeheelt
sihttenausgeheelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheel aus!
Plurielheelt aus!
ausgeheelt
ausheelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeheelt
dugëssausgeheelt
hie/si,hatt/etgëttausgeheelt
mirginnausgeheelt
dirgittausgeheelt
siginnausgeheelt
Pass compos
echsinnausgeheelt ginn
dubassausgeheelt ginn
hien/si,hatt/etassausgeheelt ginn
mirsinnausgeheelt ginn
dirsiddausgeheelt ginn
sisinnausgeheelt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeheelt ginn
duwaarsausgeheelt ginn
hien/si,hatt/etwarausgeheelt ginn
mirwarenausgeheelt ginn
dirwaartausgeheelt ginn
siwarenausgeheelt ginn
Futur I
echwäert ausgeheelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeheelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeheelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeheelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeheelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
heelenverheelenzouheelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles