E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausheel-en ausheilen (D) – gurir (F)
Stammformen ausheel-enheel-t ausausge-heel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheel-en aus
duheel-s aus
hien/si,hatt/etheel-t aus
mirheel-en aus
dirheel-t aus
siheel-en aus
Pass compos
echhunnausge-heel-t
duhuesausge-heel-t
hien/si,hatt/ethuetausge-heel-t
mirhunnausge-heel-t
dirhuttausge-heel-t
sihunnausge-heel-t
Plus-que-parfait
echhatausge-heel-t
duhasausge-heel-t
hien/si,hatt/ethatausge-heel-t
mirhatenausge-heel-t
dirhatausge-heel-t
sihatenausge-heel-t
Futur I
echwäert ausheel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-heel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausheel-en
dugéifsausheel-en
hien/si,hatt/etgéifausheel-en
mirgéifenausheel-en
dirgéiftausheel-en
sigéifenausheel-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-heel-t
duhssausge-heel-t
hien/si,hatt/ethttausge-heel-t
mirhttenausge-heel-t
dirhttausge-heel-t
sihttenausge-heel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheel aus!
Plurielheel-t aus!
ausge-heel-t
ausheel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-heel-t
dugëssausge-heel-t
hie/si,hatt/etgëttausge-heel-t
mirginnausge-heel-t
dirgittausge-heel-t
siginnausge-heel-t
Pass compos
echsinnausge-heel-t ginn
dubassausge-heel-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-heel-t ginn
mirsinnausge-heel-t ginn
dirsiddausge-heel-t ginn
sisinnausge-heel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-heel-t ginn
duwaarsausge-heel-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-heel-t ginn
mirwarenausge-heel-t ginn
dirwaartausge-heel-t ginn
siwarenausge-heel-t ginn
Futur I
echwäert ausge-heel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-heel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-heel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-heel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-heel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
heel-enverheel-enzouheel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles