E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verheelen verheilen (D)gurir (F)
Stammformen verheelenverheeltverheelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverheelen
duverheels
hien/si,hatt/etverheelt
mirverheelen
dirverheelt
siverheelen
Pass compos
echhuverheelt
duhuesverheelt
hien/si,hatt/ethuetverheelt
mirhuverheelt
dirhuttverheelt
sihuverheelt
Plus-que-parfait
echhatverheelt
duhasverheelt
hien/si,hatt/ethatverheelt
mirhateverheelt
dirhatverheelt
sihateverheelt
Futur I
echwäert verheelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverheelen
dugéifsverheelen
hien/si,hatt/etgéifverheelen
mirgéifeverheelen
dirgéiftverheelen
sigéifeverheelen
Conditionnel Pass compos
echhttverheelt
duhssverheelt
hien/si,hatt/ethttverheelt
mirhätteverheelt
dirhttverheelt
sihätteverheelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverheel!
Plurielverheelt!
verheelt
verheelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverheelt
dugëssverheelt
hie/si,hatt/etgëttverheelt
mirgiverheelt
dirgittverheelt
sigiverheelt
Pass compos
echsiverheelt ginn
dubassverheelt ginn
hien/si,hatt/etassverheelt ginn
mirsiverheelt ginn
dirsiddverheelt ginn
sisiverheelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverheelt ginn
duwaarsverheelt ginn
hien/si,hatt/etwarverheelt ginn
mirwareverheelt ginn
dirwaartverheelt ginn
siwareverheelt ginn
Futur I
echwäert verheelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verheelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verheelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verheelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausheelenheelenzouheelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles