E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
heemelen streicheln (D) – caresser (F)
Stammformen heemelenheemeltgeheemelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echheemelen
duheemels
hien/si,hatt/etheemelt
mirheemelen
dirheemelt
siheemelen
Pass compos
echhugeheemelt
duhuesgeheemelt
hien/si,hatt/ethuetgeheemelt
mirhugeheemelt
dirhuttgeheemelt
sihugeheemelt
Plus-que-parfait
echhatgeheemelt
duhasgeheemelt
hien/si,hatt/ethatgeheemelt
mirhategeheemelt
dirhatgeheemelt
sihategeheemelt
Futur I
echwäert heemelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geheemelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifheemelen
dugéifsheemelen
hien/si,hatt/etgéifheemelen
mirgéifenheemelen
dirgéiftheemelen
sigéifenheemelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeheemelt
duhssgeheemelt
hien/si,hatt/ethttgeheemelt
mirhättegeheemelt
dirhttgeheemelt
sihättegeheemelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierheemel!
Plurielheemelt!
geheemelt
heemelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeheemelt
dugëssgeheemelt
hie/si,hatt/etgëttgeheemelt
mirgigeheemelt
dirgittgeheemelt
sigigeheemelt
Pass compos
echsigeheemelt ginn
dubassgeheemelt ginn
hien/si,hatt/etassgeheemelt ginn
mirsigeheemelt ginn
dirsiddgeheemelt ginn
sisigeheemelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeheemelt ginn
duwaarsgeheemelt ginn
hien/si,hatt/etwargeheemelt ginn
mirwaregeheemelt ginn
dirwaartgeheemelt ginn
siwaregeheemelt ginn
Futur I
echwäert geheemelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geheemelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geheemelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geheemelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geheemelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles