E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verheemlechen verheimlichen (D)cacher (F)
Stammformen verheemlechenverheemlechtverheemlecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverheemlechen
duverheemlechs
hien/si,hatt/etverheemlecht
mirverheemlechen
dirverheemlecht
siverheemlechen
Pass compos
echhuverheemlecht
duhuesverheemlecht
hien/si,hatt/ethuetverheemlecht
mirhuverheemlecht
dirhuttverheemlecht
sihuverheemlecht
Plus-que-parfait
echhatverheemlecht
duhasverheemlecht
hien/si,hatt/ethatverheemlecht
mirhateverheemlecht
dirhatverheemlecht
sihateverheemlecht
Futur I
echwäert verheemlechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheemlecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverheemlechen
dugéifsverheemlechen
hien/si,hatt/etgéifverheemlechen
mirgéifeverheemlechen
dirgéiftverheemlechen
sigéifeverheemlechen
Conditionnel Pass compos
echhttverheemlecht
duhssverheemlecht
hien/si,hatt/ethttverheemlecht
mirhätteverheemlecht
dirhttverheemlecht
sihätteverheemlecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverheemlech!
Plurielverheemlecht!
verheemlecht
verheemlechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverheemlecht
dugëssverheemlecht
hie/si,hatt/etgëttverheemlecht
mirgiverheemlecht
dirgittverheemlecht
sigiverheemlecht
Pass compos
echsiverheemlecht ginn
dubassverheemlecht ginn
hien/si,hatt/etassverheemlecht ginn
mirsiverheemlecht ginn
dirsiddverheemlecht ginn
sisiverheemlecht ginn
Plus-que-parfait
echwarverheemlecht ginn
duwaarsverheemlecht ginn
hien/si,hatt/etwarverheemlecht ginn
mirwareverheemlecht ginn
dirwaartverheemlecht ginn
siwareverheemlecht ginn
Futur I
echwäert verheemlecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verheemlecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verheemlecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verheemlecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verheemlecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles