E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerhéieren überhören (D)ne pas entendre, ignorer (des paroles) (F)
Stammformen iwwerhéiereniwwerhéiertiwwerhéieren
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerhéieren
duiwwerhéiers
hien/si,hatt/etiwwerhéiert
miriwwerhéieren
diriwwerhéiert
siiwwerhéieren
Passé composé
echhunniwwerhéieren
duhuesiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethuetiwwerhéieren
mirhunniwwerhéieren
dirhuttiwwerhéieren
sihunniwwerhéieren
Plus-que-parfait
echhatiwwerhéieren
duhasiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethatiwwerhéieren
mirhateniwwerhéieren
dirhatiwwerhéieren
sihateniwwerhéieren
Futur I
echwäert iwwerhéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéieren hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerhéieren
dugéifsiwwerhéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerhéieren
mirgéifeniwwerhéieren
dirgéiftiwwerhéieren
sigéifeniwwerhéieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerhéieren
duhässiwwerhéieren
hien/si,hatt/ethättiwwerhéieren
mirhätteniwwerhéieren
dirhättiwwerhéieren
sihätteniwwerhéieren
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerhéier!
Plurieliwwerhéiert!
iwwerhéieren
iwwerhéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniwwerhéieren
dugëssiwwerhéieren
hie/si,hatt/etgëttiwwerhéieren
mirginniwwerhéieren
dirgittiwwerhéieren
siginniwwerhéieren
Passé composé
echsinniwwerhéiere ginn
dubassiwwerhéiere ginn
hien/si,hatt/etassiwwerhéiere ginn
mirsinniwwerhéiere ginn
dirsiddiwwerhéiere ginn
sisinniwwerhéiere ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerhéiere ginn
duwaarsiwwerhéiere ginn
hien/si,hatt/etwariwwerhéiere ginn
mirwareniwwerhéiere ginn
dirwaartiwwerhéiere ginn
siwareniwwerhéiere ginn
Futur I
echwäert iwwerhéiere ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerhéiere gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif iwwerhéieren
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif iwwerhéiere ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier iwwerhéiere ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derzougehéieren eraushéierenerhéierengehéierenhéierenofhéierenophéierenunhéierenverhéieren
Remarquen (intern)
Variante des Partizips: gehéiert - akzeptiert???
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles