E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
unhéieren anhören (D)écouter (F)
Stammformen unhéierenhéiert ununhéieren
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhéieren un
duhéiers un
hien/si,hatt/ethéiert un
mirhéieren un
dirhéiert un
sihéieren un
Passé composé
echhunnunhéieren
duhuesunhéieren
hien/si,hatt/ethuetunhéieren
mirhunnunhéieren
dirhuttunhéieren
sihunnunhéieren
Plus-que-parfait
echhatunhéieren
duhasunhéieren
hien/si,hatt/ethatunhéieren
mirhatenunhéieren
dirhatunhéieren
sihatenunhéieren
Futur I
echwäert unhéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert unhéieren hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifunhéieren
dugéifsunhéieren
hien/si,hatt/etgéifunhéieren
mirgéifenunhéieren
dirgéiftunhéieren
sigéifenunhéieren
Conditionnel Passé composé
echhättunhéieren
duhässunhéieren
hien/si,hatt/ethättunhéieren
mirhättenunhéieren
dirhättunhéieren
sihättenunhéieren
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhéier un!
Plurielhéiert un!
unhéieren
unhéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnunhéieren
dugëssunhéieren
hie/si,hatt/etgëttunhéieren
mirginnunhéieren
dirgittunhéieren
siginnunhéieren
Passé composé
echsinnunhéiere ginn
dubassunhéiere ginn
hien/si,hatt/etassunhéiere ginn
mirsinnunhéiere ginn
dirsiddunhéiere ginn
sisinnunhéiere ginn
Plus-que-parfait
echwarunhéiere ginn
duwaarsunhéiere ginn
hien/si,hatt/etwarunhéiere ginn
mirwarenunhéiere ginn
dirwaartunhéiere ginn
siwarenunhéiere ginn
Futur I
echwäert unhéiere ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert unhéiere gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif unhéieren
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif unhéiere ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier unhéiere ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derzougehéieren eraushéierenerhéierengehéierenhéiereniwwerhéierenofhéierenophéierenverhéieren
Remarquen (intern)
Variante des Partizips: gehéiert - akzeptiert???
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles