E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erhéijen erhöhen (D)augmenter (F)
Stammformen erhéijenerhéichterhéicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerhéijen
duerhéichs
hien/si,hatt/eterhéicht
mirerhéijen
direrhéicht
sierhéijen
Passé composé
echhunnerhéicht
duhueserhéicht
hien/si,hatt/ethueterhéicht
mirhunnerhéicht
dirhutterhéicht
sihunnerhéicht
Plus-que-parfait
echhaterhéicht
duhaserhéicht
hien/si,hatt/ethaterhéicht
mirhatenerhéicht
dirhaterhéicht
sihatenerhéicht
Futur I
echwäert erhéijen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhéicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferhéijen
dugéifserhéijen
hien/si,hatt/etgéiferhéijen
mirgéifenerhéijen
dirgéifterhéijen
sigéifenerhéijen
Conditionnel Passé composé
echhätterhéicht
duhässerhéicht
hien/si,hatt/ethätterhéicht
mirhättenerhéicht
dirhätterhéicht
sihättenerhéicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererhéich!
Plurielerhéicht!
erhéicht
erhéijen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerhéicht
dugësserhéicht
hie/si,hatt/etgëtterhéicht
mirginnerhéicht
dirgitterhéicht
siginnerhéicht
Passé composé
echsinnerhéicht ginn
dubasserhéicht ginn
hien/si,hatt/etasserhéicht ginn
mirsinnerhéicht ginn
dirsidderhéicht ginn
sisinnerhéicht ginn
Plus-que-parfait
echwarerhéicht ginn
duwaarserhéicht ginn
hien/si,hatt/etwarerhéicht ginn
mirwarenerhéicht ginn
dirwaarterhéicht ginn
siwarenerhéicht ginn
Futur I
echwäert erhéicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erhéicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erhéicht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erhéicht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erhéicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
héijen
Remarquen (intern)
héicht, héichs???
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles