E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eriwwerhëllefen herüberhelfen (D)aider à  traverser (F)
Stammformen eriwwerhëllefenhëlleft eriwwereriwwergehollef
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhëllefen eriwwer
duhëllefs eriwwer
hien/si,hatt/ethëlleft eriwwer
mirhëllefen eriwwer
dirhëlleft eriwwer
sihëllefen eriwwer
Passé composé
echhunneriwwergehollef
duhueseriwwergehollef
hien/si,hatt/ethueteriwwergehollef
mirhunneriwwergehollef
dirhutteriwwergehollef
sihunneriwwergehollef
Plus-que-parfait
echhateriwwergehollef
duhaseriwwergehollef
hien/si,hatt/ethateriwwergehollef
mirhateneriwwergehollef
dirhateriwwergehollef
sihateneriwwergehollef
Futur I
echwäert eriwwerhëllefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergehollef hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerhëllefen
dugéifseriwwerhëllefen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerhëllefen
mirgéifeneriwwerhëllefen
dirgéifteriwwerhëllefen
sigéifeneriwwerhëllefen
Conditionnel Passé composé
echhätteriwwergehollef
duhässeriwwergehollef
hien/si,hatt/ethätteriwwergehollef
mirhätteneriwwergehollef
dirhätteriwwergehollef
sihätteneriwwergehollef
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhëllef eriwwer!
Plurielhëlleft eriwwer!
eriwwergehollef
eriwwerhëllefen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushëllefenbehëllefenhëllefenmathëllefennohëllefenofhëllefenophëllefenverhëllefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles