E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mathŽllefen mithelfen (D)aider (F)
Stammformen mathŽllefenhŽlleft matmatgehollef
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echhŽllefe mat
duhŽllefs mat
hien/si,hatt/ethŽlleft mat
mirhŽllefe mat
dirhŽlleft mat
sihŽllefe mat
Passť composť
echhumatgehollef
duhuesmatgehollef
hien/si,hatt/ethuetmatgehollef
mirhumatgehollef
dirhuttmatgehollef
sihumatgehollef
Plus-que-parfait
echhatmatgehollef
duhasmatgehollef
hien/si,hatt/ethatmatgehollef
mirhatematgehollef
dirhatmatgehollef
sihatematgehollef
Futur I
echwäert mathŽllefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgehollef hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmathŽllefen
dugéifsmathŽllefen
hien/si,hatt/etgéifmathŽllefen
mirgéifemathŽllefen
dirgéiftmathŽllefen
sigéifemathŽllefen
Conditionnel Passť composť
echhšttmatgehollef
duhšssmatgehollef
hien/si,hatt/ethšttmatgehollef
mirhättematgehollef
dirhšttmatgehollef
sihättematgehollef
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierhŽllef mat!
PlurielhŽlleft mat!
matgehollef
mathŽllefen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushŽllefenbehŽllefeneriwwerhŽllefenhŽllefennohŽllefenofhŽllefenophŽllefenverhŽllefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles