E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verhŽllefen verhelfen (D)aider ŗ† qch. (F)
Stammformen verhŽllefenverhŽlleftverhollef
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverhŽllefen
duverhŽllefs
hien/si,hatt/etverhŽlleft
mirverhŽllefen
dirverhŽlleft
siverhŽllefen
Passť composť
echhuverhollef
duhuesverhollef
hien/si,hatt/ethuetverhollef
mirhuverhollef
dirhuttverhollef
sihuverhollef
Plus-que-parfait
echhatverhollef
duhasverhollef
hien/si,hatt/ethatverhollef
mirhateverhollef
dirhatverhollef
sihateverhollef
Futur I
echwäert verhŽllefen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhollef hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhŽllefen
dugéifsverhŽllefen
hien/si,hatt/etgéifverhŽllefen
mirgéifeverhŽllefen
dirgéiftverhŽllefen
sigéifeverhŽllefen
Conditionnel Passť composť
echhšttverhollef
duhšssverhollef
hien/si,hatt/ethšttverhollef
mirhätteverhollef
dirhšttverhollef
sihätteverhollef
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverhŽllef!
PlurielverhŽlleft!
verhollef
verhŽllefen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aushŽllefenbehŽllefeneriwwerhŽllefenhŽllefenmathŽllefennohŽllefenofhŽllefenophŽllefen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles