E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
behellegen behelligen (D) – importuner (F)
Stammformen behellegenbehellegtbehellegt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbehellegen
dubehellegs
hien/si,hatt/etbehellegt
mirbehellegen
dirbehellegt
sibehellegen
Pass compos
echhubehellegt
duhuesbehellegt
hien/si,hatt/ethuetbehellegt
mirhubehellegt
dirhuttbehellegt
sihubehellegt
Plus-que-parfait
echhatbehellegt
duhasbehellegt
hien/si,hatt/ethatbehellegt
mirhatebehellegt
dirhatbehellegt
sihatebehellegt
Futur I
echwäert behellegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behellegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbehellegen
dugéifsbehellegen
hien/si,hatt/etgéifbehellegen
mirgéifebehellegen
dirgéiftbehellegen
sigéifebehellegen
Conditionnel Pass compos
echhttbehellegt
duhssbehellegt
hien/si,hatt/ethttbehellegt
mirhättebehellegt
dirhttbehellegt
sihättebehellegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehelleg!
Plurielbehellegt!
behellegt
behellegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibehellegt
dugëssbehellegt
hie/si,hatt/etgëttbehellegt
mirgibehellegt
dirgittbehellegt
sigibehellegt
Pass compos
echsibehellegt ginn
dubassbehellegt ginn
hien/si,hatt/etassbehellegt ginn
mirsibehellegt ginn
dirsiddbehellegt ginn
sisibehellegt ginn
Plus-que-parfait
echwarbehellegt ginn
duwaarsbehellegt ginn
hien/si,hatt/etwarbehellegt ginn
mirwarebehellegt ginn
dirwaartbehellegt ginn
siwarebehellegt ginn
Futur I
echwäert behellegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behellegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif behellegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif behellegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier behellegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles